حکم حضرت آیت الله العظمی مکارم در مورد موقوفه مجازی کالا کلام

پاسخ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به سوال در مورد موقوفه مجازی

باسمه تعالی

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی)


سلام علیکم

مدیریت سایت فروشگاه تبلیغاتی کالا کلام قصد اقدام به اجرای طرحی دارد که به علت مستحدثه بودن آن مشروع بودنش از شما کسب تکلیف می گردد.

با توجه به گسترش فعالیت های مجازی و اینترنتی و سایت سازی و فروشگاه های مجازی وخرید و فروش و معاملات اینترنتی و رفتن جامعه به این سمت و سو


چنانچه مالک سایتی یا نرم افزاری یا شبکه اجتماعی بخواهد محتوا اعم از کتب و مقالات وآنچه در سایت فروشگاهی تبلیغاتی خود هست و منفعت حاصله را وقف کند و متولی متخصص تعیین نماید و هیئت امنای برای این موقوفه مجازی تشکیل دهد که بر اساس اساسنامه تا دنیا موجود است بتوانند متولی برای سایت تعیین کرده و سایت را بروز و دارای منفعت نگهداری نمایند و او را مکلف به بروز رسانی آن سایت از درآمد و منفعت محلله آن نماید. و مالک هزینه های دامنه و هاست آن را نیز تا درآمد زا شدن پرداخت نماید.


با توجه به اینکه در این فرض هم عین آن  مال (سایت فروشگاهی تبلیغاتی) موجود  است. هم منفعت محلله آن نزد متخصصین و عرف قابل تضمین است. هم خدماتی این موقوفه مجازی دارد که درفضای مجازی و حقیقی خارج از سایت متصور است.


آیا چنانچه اقرار محضری کند و این سایت و قسمتی از منفعت آن را برای امور خیر و قسمتی را برای هزینه های متولی آن در نظر بگیرد.  وقف این  (سایت فروشگاهی تبلیغاتی) به عنوان موقوفه مجازی صحیح می باشد؟
                     و من الله التوفیقمدیریت سایت کالا کلام(معرفی خیرین به خیرین)         

معظم له در پاسخ فرموده اند:
شماره ۶۳۳۴۴۳

ج: در صورتی که در نظر عرف دارای ارزش باشد و در آمد مشروع و حلال برای آن متصور شود وقف کردن آن با شرایط شرعی مانعی ندارد.

همیشه موفق باشید

۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷

برای دیدن
پاسخ حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی(مد ظله العالی) در مورد موقوفه مجازی کلیک کنید.

برای دیدن پاسخ حضرت آیت الله العظمی سبحانی(مدظله العالی) در مورد موقوفه مجازی وقف دیجیتال کلیک کنید

جستجو